Co jsou antipyretika?
Antipyretika jsou léky určené ke snížení tělesné teploty, které jsou volně kdostání vkaždé lékárně. Antipyretik existuje celá řada a spousta znich patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky (mimo paracetamol), což znamená, že kromě snížení horečky působí také na bolest a částečně ina záněty. Řadíme je tedy klékům označovaným jakoanalgetika-antipyretika. Mezi základní léčiva této skupiny řadíme:
- paracetamol (Paralen, Panadol, Paramax, Coldrex a podobně),
- kyselina acetylsalicylová(Aspirin, Acylpyrin a podobně),
- metamizol (Algifen, Baralgin, Novalgin a podobně).
Antipyretika se užívají při běžných onemocněních, mezi něž patří především různé infekční nemoci, které doprovází zvýšená teplota nebo horečka. Při jejich užívání je nutné dodržet doporučené dávkování, které se bude lišit udospělých a udětí. [1, 2,3]
Kčemu se užívají antipyretika?
Antipyretika slouží především ke snížení tělesné teploty, ale mohou také účinkovat na tlumení bolesti a zánětu, což mohou být doprovodné příznaky některých onemocnění. Antipyretika lze užít kléčbě následujícíchstavů:
- zvýšená teplota či horečka,
- bolesti hlavy,
- migrény,
- bolest zubů,
- menstruační bolesti (dysmenorea),
- příznaky nachlazení a chřipky,
- bolesti zad,
- bolesti svalů,
- bolesti kloubů,
- bolest vkrku,
- bolest dutin,
- pooperační bolest. [4, 5]
Jak antipyretika fungují?
Antipyretikum ovlivňuje chemické posly podílející sena regulaci tělesné teploty. Některé studie naznačují, že inhibují produkci prostaglandinů, které si tělo vytváří, aby lépe bojovalo snemocemi. Pravděpodobně ale působí ina další dráhy vtěle.
Ztěchto důvody lékaři nedoporučují užívat antipyretika při mírně zvýšené teplotě, jelikož se díky ní tělo lépe vypořádá sinfekcí. Při vyšších horečkách je však žádoucí teplotu snížit, jelikož mohou organismu spíše uškodit. [6, 7]
Antipyretikum paracetamol
Sloučenina paracetamol nemá tak silné protizánětlivé a analgetické účinky jako nesteroidní protizánětlivé léky, nicméně má větší účinek na snížení tělesné teploty. Paracetamol je totéž jakoacetaminofen, přičemž označení se liší podle zemí, kde se prodávají. Název paracetamol se používá vEvropě, vAustrálii, na Novém Zélandu a vAsii, zatímco pojem acetaminofen je běžný vzemích, jako je USA, Kanada a Japonsko.
Užívání paracetamolu
Paracetamol je dostupný ve formě tablet, kapslí isirupu, které spolknete, prášku, který přidáte do vody, a čípků. Pokud jde odávkování, vjedné dávce se udospělého doporučuje do 500mg při tělesné hmotnosti do 60kg a 1000mg při tělesné hmotnosti nad 60kg. Vyšší dávka však zvyšuje riziko poškozeníjater.
Pokud užíváte paracetamol, měli byste dodržet alespoň 4hodinový odstup mezi jednotlivými dávkami, aby měl lék dostatek času na účinek a tělo na jeho odbourání. Udětí je doporučován 6hodinový odstup.
Vedlejší účinky paracetamolu
Při užívání podle pokynů je paracetamol obecně dobře tolerovaný. Vněkterých případech však může způsobit nežádoucí účinky, jakojsou:
- nevolnost,
- zvracení,
- problémy se spánkem,
- alergická reakce,
- kožní vyrážka.
Na co si dát pozor?
Paracetamol se nachází vmnoha volně prodejných lécích na nachlazení a chřipku. Neužívejte však paracetamol, pokud již užíváte jakékoli jiné léky na předpis nebo bez předpisu obsahující paracetamol nebo acetaminofen.
Paracetamol je odbouráván játry, proto se během jeho užívání striktně vyvarujte konzumace alkoholu, aby nedošlo kjejich poškození. Ukaždého léku si vždy nejprve přečtěte příbalový leták, abyste věděli, jak léky správně užívat a na co si dát pozor. [8, 9, 10, 11]
Antipyretikum kyselina acetylsalicylová
Kyselina acetylsalicylová neboli ASA (acetylsalicylic acid) se nejčastěji prodává pod názvy Aspirin a Acylpyrin. Kromě toho, že tato látka ze skupiny antipyretik snižuje teploty a horečky, působí takéjako:
- analgetikum: tlumí bolest,
- antiflogistikum: působí proti zánětu,
- antiagregans: snižuje krevní srážlivost tím, že ovlivňuje funkci krevních destiček.
Jelikož snižuje krevní srážlivost, tento lék se podává také ulidí, unichž se objevilo srdečně-cévní onemocnění. Kyselina acetylsalicylová snižuje riziko krevních sraženin vcévách srdce a mozku, čímž slouží kprevencisrdečního infarktu a cévní mozkové příhody urizikových pacientů.
Užívání kyseliny acetylsalicylové
Pokud užíváte tento lék pro samoléčbu, dodržujte pokyny uvedené vpříbalovém letáku. Máte-li jakékoli otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka. Pokud vám lékař tento lék předepsal, řiďte se jeho pokyny. Doporučená dávka pro dospělé a mladistvé od 16let je obvykle 500mg vjedné dávce sminimálním odstupem 4hodiny.
Tento lék byste neměli užívat ksamoléčbě bolesti a teploty déle než 10dní. Stejně tak byste ho neměli používat ksamoléčbě horečky, která trvá déle než 3dny. Léky přitom neužívejte déle ani ve vyšší dávce, než je doporučeno, pokud váš lékař neurčí jinak. Pro dlouhodobé užívání vprevenci srdečně-cévních chorob se podávají nízké dávky této látky vrozmezí 75až 150mg.
Možné vedlejší účinky
Kyselina acetylsalicylová může způsobit různé nežádoucí účinky. Kontaktujte svého lékaře, pokud je některý ztěchto příznaků závažný nebo nezmizí:
- nevolnost,
- zvracení,
- bolest břicha,
- pálení žáhy.
Některé nežádoucí účinky mohou být závažné. Pokud zaznamenáte některý znásledujících příznaků, neprodleně zavolejte svému lékaři:
- vyrážka,
- otok očí, obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla,
- sípání nebo potíže sdýcháním,
- chrapot,
- rychlý srdeční tep,
- rychlé dýchání,
- studená, vlhká kůže,
- zvonění vuších,
- ztráta sluchu,
- zvracení krve,
- krev ve stolici,
- černá stolice.
Na co si dát pozor
Je důležité, abyste si vedli seznam všech léků na předpis ivolně prodejných léků, které užíváte, a kromě toho ivšech doplňků, jako jsou vitamíny, minerály nebo jiné doplňky stravy. Tento seznam konzultujte se svým lékařem, aby mohl vyhodnotit vhodnost užívání léků skyselinou acetylsalicylovou.
Léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou by se vžádném případě neměly podávat dětem pro riziko rozvojeReyova syndromu. Děti a mladiství do 16let mohou kyselinu acetylsalicylovou užívat výhradně po doporučení lékařem. Aspirin, Acylpyrin ani jiné podobné léky neužívejte spolu salkoholem. [12, 13, 14, 15, 16]
Antipyretikum metamizol
Metamizol je antipyretikum, které mé navíc také analgetické a spasmolytické účinky, což znamená, že kromě snížení teploty tlumí bolest a napomáhá uvolnit křeče ve střevech a dalších částech trávicího traktu.
Metamizol se primárně používá vléčbě silné bolesti různého původu, a především ktlumení horečky odolné vůči jiným způsobům léčby. Nejčastěji se prodává pod názvy Algifen, Baralgin a Novalgin.
Užívání metamizolu
Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučuje maximální jednorázovou dávku ulidí od 15let na 1000mg. Léky stouto dávkou byste měli užívat nejvýše čtyřikrát denně, tedy do maximální denní dávky 4000mg.
Většina přípravků sobsahem metamizolu není vhodná pro děti mladší 15let zdůvodu vysokých dávek vtabletě. Ovhodnosti užívání tohoto léčiva udětí tedy rozhoduje lékař vzávislosti na tělesné hmotnosti.
Možné vedlejší účinky
Mezi možné nežádoucí účinky metamizolu patří:
- nízký krevní tlak,
- bolest na hrudi a srdeční arytmie,
- nevolnost,
- závrať,
- problémy sledvinami,
- dušnost,
- vyrážka.
Vzácné, ale závažné nežádoucí účinky vypadají následovně:
- anafylaxe (těžká alergická reakce),
- Stevens-Johnsonův syndrom (jeden ze syndromů toxického šoku),
- poruchy krve. [17, 18, 19, 20]
Antipyretika pro děti
Paracetamol je obecně považován za bezpečný pro snížení horečky umalých dětí. Pokud je však vaše dítě mladší než 2roky, nezapomeňte si nejprve promluvit sdětským lékařem. Ukojenců mladších než 3měsíce se před podáním jakéhokoli léku vždy nejprve poraďte se svým lékařem.
Metamizol je považován za bezpečný udětí starších 14let. Je-li vaše dítě mladší než 15let, poraďte se se svým lékařem omožnosti podání tohoto léku. Dětem a dospívajícím do 16let nedávejte léky sobsahem kyseliny acetylsalicylové, pokud lékař neurčí jinak. [21, 22]
Zdroje: stefajir.cz, nzip.cz, ortopedie-traumatologie.cz, drugs.com, nhs.uk, healthline.com, ikem.cz, webmd.com, medlineplus.gov, sukl.cz, prolekare.cz, pediatriepropraxi.cz